تانک ها، نقش تانک در کلش رویال

غول در کلش رویال، نقش تانک را ایفا می کند.

رویالی های عزیز سلام. امروز قرار است درباره نقش تانک در بازی کلش رویال برایتان صحبت کنم و پس از آن، انواع تانک ها در بازی کلش رویال را برایتان شرح خواهم داد. می توانید نقش های مختلف کلش رویال را در پست های قبلی مرور کنید.

نقش تانک یعنی چه؟

خب، اجازه دهید همین ابتدا منظورمان از تانک را در کلش رویال روشن سازیم. منظور من از تانک، یک ماشین زرهی دارای لوله پرتاب توپ نیست! اصلا همچین چیزی در کلش رویال نداریم. (البته ارابه توپ را با کمی تخفیف می توان چیزی شبیه تانک در کلش رویال فرض کرد ولی منظور من از نقش تانک، چنین کارت های نیست!)

تانک به نیرویی در کلش رویال می گوییم که به علت داشتن خون زیاد، می تواند آسیب زیادی را تحمل کند و مدت زیادی زنده بماند در حالی که سایر نیروها زیر سایه او برای مدتی در امان هستند.

تانک به چه چیزی می گوییم؟

تانک ها بخش جدایی ناپذیر بازی کلش رویال هستند و تقریبا در هر دکی (دسته نبرد) می توان یکی از آنها را دید. خون زیاد (HP یا Hit Point یا هیت پوینت) این نیروهای سرسخت به آنها اجازه می دهد علی رقم اینکه زیر آتش شدید نیروهای دشمن هستند، مدت زیادی زنده بمانند و پیشروی کنند.

چند نوع تانک داریم؟

البته همه تانک ها فقط برای دریافت آسیب صرف نیستند. ما در کلش رویال کارت هایی داریم مثل غول (جاینت، Giant) و گالم (گولم، Golem) که تنها کاربردشان همان خون زیادشان است و فقط برای دریافت آسیب استفاده می شوند. ولی تانک هایی هم داریم که جذب آسیب، تنها یکی از کاربردهایشان است. آنها هم آسیب جذب می کنند و هم آسیب های وحشتناکی به نیروهای دشمن وارد می کنند.

برای مثال کارت مگا شوالیه (مگا نایت، Mega Knight) را در نظر بگیرید. این نیرو طبق تعریف ما یک تانک است (بخاطر خون زیادش) ولی مستقیما به سمت برج دشمن به راه نمی افتد. بلکه در راه به نیروهای زمینی دشمن هم حمله می کند. یا مثلا پکا (P.E.K.K.A) هم از همین قبیل است.

تانک ها چه کاربردی دارند؟

تانک ها، نیروهایی با خون زیاد، کاربردهای زیادی در بازی کلش  رویال دارند. که در زیر، بعضی از آنها را آورده ام.

تانک برای حمله

اولین کاربردی که در رابطه با تانک به ذهن می رسد، این است که از آن ها استفاده کنیم برای حمله به برج های دشمن! این نیروها به دلیل خون زیادی که دارند به این زودی ها متوقف نمی شوند و پیشروی خوبی می کنند. در نتیجه برای حمله بسیار مناسب هستند.

شروع یک پوش با تانک

معمولا از تانک ها، بخصوص تانک هایی که هدف آنها ساختمان ها هستند، برای ایجاد یک فشار (پوش) استفاده می شود.

فشار یا پوش اصطلاحا به گروهی از نیروهای آسیب رسان می گویند که پشت سر یک یا چند تانک و در امان آنها، در حال پیشروی به زمین دشمن هستند.

پوش در کلش رویال به چه معنی است؟
یک پوش تشکیل شده از جادوگر و بمب گذار پشت سر غول
یک مدل ساده از فشار یا پوش

به عنوان مثال، ترکیب یک غول که پشت سرش یک جادوگر (ویزارد، Wizard) و یک بمب گذار (بمبر، Bomber) در حال حرکت هستند، یک فشار یا پوش است.

استفاده از تانک های برای حمله، عموما در قالب فشار یا همان پوش است. هرچند که هر بازیکن ممکن است روش مورد علاقه و ابداعی خودش را برای حمله با تانک داشته باشد یا حتی خود تانک به تنهایی برای حمله استفاده شود. (پوش تک کارتی)

تانک ها در دفاع

شنیدن این عبارت برای بار اول ممکن است عجیب به نظر برسد. ولی اگر از تانک هایتان برای دفاع استفاده نکرده اید بدانید که از 50% قابلیت آنها بی بهره بوده اید!

نقش تانک هایی مثل مگا شوالیه و پکا که در دفاع مشخص است ولی آیا از تانک هایی که فقط به ساختمان ها حمله می کنند (مثل غول) هم می توان در دفاع استفاده کرد؟ بله!

یک مثال استفاده از تانک در دفاع

یک دسته گابلین (گوبلینز Goblins) و خفاش (بتز، Bats) را تصور کنید که در حال حرکت به سمت برج شما هستند. شما در حال حاضر، نیروی کنترل ازدحام (جمعی زن یا جمعی کش) مثل جادوگر ندارید که کارشان را یکسره کنید و در عین حال اگر آنها را نادیده بگیرید و دست روی دست بگذارید، آسیب چشمگیری به برجتان وارد می کنند.

خفاش ها و گابلین ها در حال نزدیک شدن به برج

البته در این مثال شما نیاز چندانی به جادوگر ندارید؛ شما فقط وقت لازم دارید تا خود برج، حسابشان را برسد. نیرویی که بتواند آنها را کمی معطل کند، کمکی خوبی در دفاع به شما کرده است.

حال در این مواقع، چاره چیست؟

در این حالت یک راه حل ساده، استفاده از تانک به عنوان سپر برای دفاع است. غول خود را در مسیر این نیروهای مهاجم بگذارید تا به غول حمله کنند! از آن جا که غول خون زیادی دارد به این زودی ها کشته نخواهد شد و این کار وقت کافی به برج شما می دهد تا یکی یکی مهاجمین را از پای در آورد.

استفاده دفاعی از غول برای جذب آسیب
استفاده از غول در دفاع برای جذب آسیب مهاجمان

از طرفی خود غول با آنها درگیر نمی شود و بدون توجه به نیروهای مهاجم حریف، شروع به جلو رفتن می کند و آنها را نیز به دنبال خود می برد و خطر را از شما دور می کند. این دور کردن نیروها در بعضی مواقع خیلی به درد بخور است. مثل وقتی که مهاجم، اسکلت غول پیکر (جاینت اسکلتون، Giant Skeleton) با یک بمب گنده در دستش باشد!

یاد گرفتید؟! پس از این بعد از تانک هایتان در دفاع هم استفاده کنید. آنها موجودات از خود گذشته ای هستند!

استفاده دفاعی از تانک برای جهت دهی به نیروهای دشمن

نقش تانک، نقش مهمی است. این وظیفه از هر نیرویی برنمی آید و از دیگر کاربردهایی که تانک شما می تواند برایتان داشته باشد، جهت دهی به حرکت نیروهای دشمن است.اگر نیروی خطرناکی در حال حرکت به سمت برج شماست و شما وقت کافی برای کشتن آن، قبل از رسیدن به برجتان ندارید، از تانک برای تغییر جهت مزاحم استفاده کنید!

فرض کنید نیروی خطرناکی مثل پکا، مینی پکا (Mini P.E.K.K.A) یا اسکلت غول پیکر در حال حرکت به سمت برج شماست. رسیدن همچین نیروهایی به برج شما برایتان خیلی خسارت به بار خواهد آورد.

پکا توسط غول منحرف شده است و او را دنبال می کند.
پکا توسط غول از مسیر قبلی اش منحرف شده است و غول را دنبال می کند.

در این مواقع راه حل چیست؟

حال اگر مثلا غول خود را در محدوده او قرار دهید (طوری که مانند تصویر، غول به سمت پل مخالف حرکت کند)، نیروی مهاجم (در این مثال، پکا) به دنبال غول راه می افتد تا به آن حمله کند و دیگر به سمت برج شما حرکت نمی کند. در این حالت شما با استفاده از تانک خود، مسیر حرکت مهاجم را تغییر داده اید.

حال می توانید با استفاده از نیروهایی مثل مینیون ها (مینیونز، Minions) یا خفاش ها، مهاجم را که در حال تعقیب کردن تانک است، از پای در آورید. همچنین در این استراتژی، برج شما هم فرصت زیادی دارد که به مهاجم، تعدادی زیادی تیر بزند.در چنین حالتی در اکثر مواقع مهاجم به دنبال تانک می رود ولی به او نمی رسد و نمی تواند به تانک شما آسیبی وارد کند. پس از کشته شدن مهاجم، شما یک تانک کاملا سالم دارید که می تواند شروع یک پوش برای ضد حمله باشد!

خفاش ها در حال کشتن پکا
در حالی که پکا، غول را دنبال می کند، خفاش ها فرصت دارند که پکا را نابود کنند.

البته این فقط یک نمونه بود؛ در کلش رویال راه های زیادی برای استفاده از تانک ها به منظور تغییر جهت حرکت یا تغییر موقعیت نیروهای دشمن وجود دارد. شما چه راه هایی می شناسید؟ راه مورد علاقه خود را در بخش نظرات پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید.

کارت هایی که در کلش رویال نقش تانک را می پذیرند

در ادامه، لیست کارت هایی را که در بازی کلش رویال نقش تاک را به عهده دارند، برایتان لیست می کنم. آن ها را بشناسید و از آن ها بهره ببرید!

له کننده (بولر، Bowler)

کارت له کننده (بولر)

له کننده یا بولر جزو نیروهایی است که خون زیادی دارد تا حدی که می تواند طبق استانداردی که در ابتدا گفتم نقش تانک را ایفاء کند. له کننده به نیروهای زمینی حمله می کند و می تواند آسیب زیادی را جذب کند. در نتیجه له کننده جزو تانک های آسیب رسان است. همچنین یک کنترل کننده ازدحام زمینی نیز هست.

البته له کننده را به سختی می توان یک تانک به حساب آورد. خون او آنقدرها هم زیاد نیست. او بیشتر یک مینی تانک است تا تانک! چون خون له کننده از سایر تانک ها خیلی کمتر است. با این حال اکثر بازیکن های مطرح کلش رویال، بر روی نقش تانک داشتن له کننده اتفاق نظر دارند.

غول (جاینت، Giant)

کارت غول (جاینت)

غول یا جاینت جزو کلاسیک ترین تانک های بازی است و به عقیده من بهترین تانکی است که می توانید در بین تمامی کارت های بازی پیدا کنید. او خون خیلی زیادی دارد که در هر ارتقا به طور چشمگیری افزایش می یابد. غول فقط به ساختمان ها حمله می کند و نیروهای دشمن را نادیده می گیرد.

غول، سرعت پایینی دارد که یک نقطه قوت برای اوست زیرا تا رسیدن به برج دشمن به شما زمان کافی می دهد تا اکسیر لازم برای یک حمله قوی به وسیله غول را بدست بیاورید. غول آسیب در ثانیه بالایی هم دارد که باعث می شود که خودش هم به تنهایی یک نیروی خطرناک برای دشمن باشد.

آنچه غول را یک تانک ارزشمند کرده است، اکسیر کمی است که نیاز دارد. همه این ویژگی هایی را تنها با صرف 5 اکسیر می توانید بدست بیاورید. در نتیجه غول یک تانک همیشه در دسترس است!

غول گابلین (گوبلین جاینت، Goblin Giant)

کارت غول گابلین (گوبلین جاینت)

غول گابلین یه تانک جالب و بانمک است که اخیرا به جمع کارت های کلش رویال پیوسته است. این غول سبز رنگ به راحتی با خون زیادی که دارد، نقش تانک را ایفاء می کند و به سمت ساختمان ها حرکت می کند. با این حال دو گابلین نیزه دار که در کوله پشتی اش هستند، به نیروها و ساختمان های نزدیک خود آسیب می زنند. در نتیجه تا حدی این تانک از خودش دفاع می کند.

غول سلطنتی (رویال جاینت، Royal Giant)

کارت غول سلطنتی (رویال جاینت)

غول سلطنتی یا رویال جاینت هم خون زیادی دارد و به راحتی می تواند نقش تانک را ایفاء کند. بعضی ها عاشق او هستند و پشت سرهم ارتقایش می دهند (که البته به علت عادی بودن این کارت، ارتقایش کار راحتی است) و بعضی دیگر از آن متنفر هستند چون واقعا نمی دانند در برابرش چطور دفاع کنند. البته هیچ کارتی در کلش رویال خیلی قوی یا خیلی ضعیف نیست و همیشه راهی وجود دارد!

غول سلطنتی به سمت نزدیک ترین ساختمان پیشروی می کند و نیروها را نادیده می گیرد. او خیلی به ساختمان نزدیک نمی شود چون او یک نیروی رنج (range یا دامنه دار) است. غول سلطنتی می تواند به راحتی از فاصله دور، شروع به آسیب زدن به ساختمان هدفش کند. غول سلطنتی خون زیادی دارد؛ او بدون شک یک تانک است، آن هم از نوع سلطنتی!

اسکلت غول پیکر (جاینت اسکلتون، Giant Skeleton)

کارت اسکلت غول پیکر (جاینت اسکلتون)

اسکلت غول پیکر همان طور که از اسمش پیداست، یک اسکلت بزرگ است که البته به خاطر خون زیادی که دارد، طبق تعریف ما، نقش تانک را دارد. اسکلت غول پیکر به نیروهای زمینی حمله می کند و به سمت نزدیک ترین ساختمان یا نیروی زمینی دشمن، حرکت می کند. او هم مثل هر تانک دیگری به خوبی آسیب جذب می کند.

اسکلت غول پیکر، هم می تواند آسیب زیادی جذب کند و هم می تواند آسیب زیادی وارد کند! بمبی که به دست دارد بعد از مرگش به زمین می افتد و می تواند باعث مرگ گروهی از نیروهای دشمن شود. خیلی از نیروها نمی توانند بعد از انفجار این بمب زنده بمانند.

مگا شوالیه (مگا نایت، Mega Knight)

کارت مگا شوالیه (مگا نایت)

مگا شوالیه یا همان مگا نایت که یک کارت افسانه ای هم هست، خون زیادی دارد (حتی بیشتر از غول) . اما او هم از آن دسته تانک هایی است که به نیروها هم حمله می کند.

او هم آسیب زیادی جذب می کند و هم آسیب زیادی وارد می کند. می تواند به سمت نیروها بپرد و در هنگام فرود هم آسیب زیادی وارد می کند. مگا شوالیه می کشد و به این راحتی ها هم کشته نمی شود. او به نیروهای زمینی حمله می کند و نقش یک کنترل کننده ازدحام زمینی را هم همزمان ایفاء می کند.

پکا (P.E.K.K.A)

پکا (P.E.K.K.A)

پکا هم مانند مگا شوالیه به علت خون زیادی که دارد یک تانک است. پکا ضربات سهمگینی به اهدافش وارد می کند و به قول سوپرسل، مثل کامیون ضربه می زند!

پکا (P.E.K.K.A) به سمت نزدیک ترین نیرو یا ساختمان زمینی می رود و آسیب وحشتناکی به آن وارد می کند. او یک تکی زن است (فقط به یک هدف حمله می کند و پس از کشتن آن به سراغ هدف بعدی می رود) و جنگ تن به تن می کند. با این حال به همان یک هدف خود آسیب زیادی وارد می کند.

پکا به این علت که هم آسیب زیادی جذب می کند و هم آسیب زیادی وارد می کند، می تواند نقش تانک کش را نیز همزمان به عهده بگیرد. در زبان انگلیسی، پکا شخصیت مونث دارد!

سگ گدازه ای (لاوا، Lava) یا (لاوا هوند، Lava Hound)

کارت سگ گدازه ای (لاوا یا لاوا هوند)

سگ گدازه ای یا همان لاوا، تنها تانک هوایی بازی است. او خون زیادی دارد (حتی بیشتر از تانک های زمینی) پس طبق تعریف نقش تانک دارد. ولی برخلاف تانک های زمینی، لاوا فقط می تواند آسیب های هوایی را جذب کند و نیروهایی که فقط اهداف زمینی را می زنند، بدون توجه، از کنار لاوا عبور می کنند (نه به سمتش منحرف می شوند و نه به آن حمله می کنند). در عین حال، لاوا برای جذب آسیب نیروهایی که به هوا هم حمله می کنند، خیلی خوب است.

لاوا به سمت نزدیک ترین ساختمان دشمن حرکت کرده و به آن حمله می کند و نیروهای دشمن را نادیده می گیرد. خون زیاد و سرعت کم لاوا، برای ایجاد یک پوش یا فشار هوایی عالی است.

سگ گدازه ای آسیب کمی به اهداف خود وارد می کند به طوری که می توان از آسیب آن چشم پوشی کرد و فقط خون زیاد آن است که مهم است. لاوا هوند پس از مرگ، تبدیل به 6 عدد لاوای کوچک (به اسم لاوا پاپ، Lava Pop) می شود که بسیار مخرب هستند.

گالم (گولم یا غول سنگی، Golem)

کارت گالم (گولم)

گالم خون خیلی زیادی دارد و پس از مرگ نیز به دو گالم کوچک (به اسم گالمیت یا گولمیت، golemite) تبدیل می شود که آنها هم خون نسبتا زیادی دارند. در نتیجه گالم با رکورد بیشترین خون، پایدارترین تانک کلش رویال است. البته به همین علت، پرهزینه ترین تانک بازی نیز هست.

گالم هم مانند لاوا، آسیب کمی وارد می کند و برای آسیب رساندن استفاده نمی شود. اما خون زیادی دارد که برای جذب آسیب عالی است و سرعت پایینش باعث می شود که بتوان پوش (فشار حمله) قدرتمندی به وسیله آن ایجاد کرده و یک حمله قدرتمند را ساماندهی کرد.

حرف آخر درباره تانک ها

تانک ها و نقش تانک، بخش جذاب و جدایی ناپذیر بازی کلش رویال است. آنها را در هر جایی می توانید ببینید و با هر مدل حمله ای جفت و جور می شوند.

پای یک تانک را به دسته نبرد خود باز کنید. لیست تانک ها را دوباره مرور کنید و مناسب ترین تانکی که با دسته نبرد شما همخوانی دارد را انتخاب کنید و بگذارید نیروهایتان در سایه این موجود مستحکم انجام وظیفه کنند!

بهترین تانک از نظر شما کدام است؟ تجربه خود را در زمینه تانک ها و نقش تانک، در بخش نظرات همین صفحه برای من و سایر رویالی ها بنویسید. مشتاقانه منتظر خواندن نظراتتان هستیم. تانک مورد علاقه شما چیه؟ در عرشه می بینمتون، محمد!

نظرات خوانندگان
 1. ممنونم از مطلب خوبتون. من هم طرفدار کلش رویال هستم. یه سوالی برام پیش اومده، شما کارت هایی مثل شوالیه یا گالم یخی رو در دسته بندی خودتون قرار ندادید در صورتی که خون زیادی دارند بخصوص گالم یخی که اصلا کارش جذب آسیب هست؟

  • مسعود عزیز سلام. خوشحالم که یک رویالی هستی و ممنون از لطفت.
   درباره شوالیه و گالم یخی درسته که خون زیادی دارند ولی نه به اندازه ای که طبق استاندارد ما تانک به حساب بیایند. مثلا مقایسه کنید گالم یخی رو با غول! می بینید که تفاوت خون یا HP اونها خیلی زیاد است. نیروهایی مثل شوالیه، گالم یخی، بچه اژدها و از این قبیل، در دسته مینی تانک ها قرار می گیرند که بعدا بطور مفصل درباره اشون خواهم نوشت.
   در عرشه پیروز باشی!

 2. سلام مطلب مفیدی بود ولی بنظرم بولر تانک نیست اگه هم هست باید والکری رو تانک کنن چون تحمل ضربه بیشتری نسبت به بولر داره

  • بله منم با شما موافقم و حتی در توضیحات بولر در همین پست هم، این نکته رو اشاره کردم. ولی تقریبا تمام سایت های مطرح خارجی در زمینه کلش رویال و اکثر پلیرهای کلش رویال، کارت له کننده رو یک تانک می دونن و براش نقش اسپلنک (اسپلش + تانک، Splash + Tank یعنی جمعی زن و تانک) قائل میشن؛ در صورتی که والکری رو در دسته مینی تانک ها، کنار شوالیه و گالم یخی قرار میدن! والکری همانطور که گفتین خون زیادی داره.

  • در تاریخ نوشتن این مقاله، هنوز غول برقی به عرشه (به دنیا) نیومده بود!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *